Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 14 чоловік

Покрова Пресвятої Богородиці. День українського козацтва. День захисника України.

Дата: 15 жовтня 2020 о 11:40, Оновлено 25 листопада 2020 о 15:45
117 переглядів

Зображення Покрови Пресвятої БогородиціФото з відкритих джерел

14 жовтня – особливий день для України

Символічна середина осені – 14 жовтня – відома як велике православне свято Покрови Пресвятої Богородиці. Християни відзначають його, вшановуючи Божу Матір як заступницю людського роду. А з недавніх пір цього дня українці відзначають не одне свято – у 2014 році до церковного додалося ще й державне – День захисника України.

Далі розповідаємо про традиції свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня українського козацтва та Дня захисника України.

Покрова Пресвятої Богородиці: традиції, заборони, обряди

Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії – саме так звучить повна назва свята, яке відзначають християни східного обряду щороку 14 жовтня. Це, без сумніву, одне з найважливіших свят, що його відзначає православна церква. Воно неперехідне, тому кожного року припадає на одну й ту саму дату. У народі цей день називають Третьою Пречистою.

Як виникло свято Покрови. Історія свята Покрови, як і більшості церковних свят, починається задовго до наших днів. У 910 році місто Константинополь потрапило в облогу противника. Містяни палко молилися у Влахернському храмі за визволення від ворогів, і от, за переказами, раптом у повітрі над ними з’явилася Божа Матір у небесному світлі, в оточенні ангелів і святих.

Богородиця молилася разом з людьми та знявши з голови блискуче покривало, ніби покрила ним всіх людей, що були у церкві. Таким чином вона мовби оповила своїм святим покривалом народ, взявши його під опіку. Далі у переказах йдеться про те, що саме її чудодійний покров захистив Константинополь від ворога – війська противника відступили. З тих пір день, коли це сталося, почали називати Покровою Пресвятої Богородиці, а саму суть свята ідентифікувати із захистом народу.

Традиції та вірування на Покрову. Люди вірили, що Покрова приносить щастя і кохання, тому на цей день часто призначали весілля. Казали, мовляв, якщо на Покрову вітряно – буде великий попит на наречених, якщо напередодні вночі випаде сніг – буде  багато весіль.

Також прийнято цього дня ніби прощатися з осінню та зустрічати зиму. З цим пов’язано багато прикмет. Приміром, казали, якщо журавлі вже відлетіли, буде рання зима. Якщо ж встиг випасти сніг, значить зима буде сніжною і морозною. Ще кажуть – яка погода на Покрову, такою і буде вся зима.

А щоб прожити зиму в достатку і теплі, здавна українці проводили обряди. 14 жовтня господині вперше розводили вогонь у печі з гілок плодових дерев – це щоб наступного року сади дали гарний врожай, а сім’я мала достаток.

Цікаво, що до Покрови утеплювали житло, а на саме свято пекли млинці. Перед тим, як сідати за святковий стіл, господиня обходила всі кутки з тарілкою і читала молитву Пресвятій Богородиці. Часто на Покрову пекли ще й Покровський коровай, яким частували родичів і сусідів, а його залишки залишали до Великого посту.

Заборони свята. Цього дня потрібно відмовитися від будь-якої брудної роботи: не можна прати, прибирати, копати. Також не потрібно шити. На Покрову заборонено лаятися і сваритися, пити алкоголь, позичати або брати в борг гроші.

В Україні Покрова пов'язана ще з кількома важливими святами. 14 жовтня українці також відзначають День Українського козацтва і День захисника України.

День Українського козацтва і Козацька Покрова

Так склалося історично, що для українських козаків свято Покрови Пресвятої Богородиці став найбільшим та найшанованішим святом з усіх. Козаки вважали Божу Матір своєю заступницею, а її покров – захистом від ворога, від бід і хвороб. Саме 14 жовтня козаки обирали собі нового отамана, а у походи ходили з іконами Покрови. Цікаво, що коли вони поверталися з походів, то часто будували на честь Богородиці церкви. 

Козаки настільки глибоко шанували Покрову Божої Матері, що у народі закріпилася ще одна назва свята – Козацька Покрова.

День захисника України

Ані церковне свято, ані День Українського козацтва не є вихідним днем по Україні, проте 14 жовтня все ж буде неробочим через державне свято, що припадає на цю ж дату. Йдеться про День захисника України.

День захисника України відзначається по всій Україні 14 жовтня і з 2015 року є державним святом, а відтак – неробочим днем.

У 2014 році президент України Петро Порошенко встановив щорічно 14 жовтня відзначати — День захисника України. Таким чином він скасував святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, встановленого у радянські часи, як День Радянської армії і Військово-морського флоту.

Свято встановлене указом президента з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості. Президент заявив, що "свідомо викреслює з українського календаря чуже, штучно привнесене свято російської армії-окупанта". 

Україна вперше відзначила День захисника України під гаслом "Сила нескорених". А 10 жовтня 2015 року Петро Порошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції підкреслив, що захист Вітчизни став справою всіх українців, тому День захисника України, який визначено вихідним днем, має стати всенародним святом, таким же значимим як Різдво, Великдень чи День Незалежності.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.